photo عکس

table_chart اطلاعات

نام: کیهان کلهر

حرفه: آهنگ‌ساز و نوازنده

info بیوگرافی

کیهان کلهر متولد ۱۳۴۲، آهنگ‌ساز و نوازنده کرد زبان اهل ایران می‌باشد. او کار موسیقی را از پنج سالگی به صورت آزاد شروع کرد. دوازده ساله بود که به صورت حرفه‌ای به موسیقی پرداخت و در سیزده سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه شروع به همکاری کرد. کلهر مدتی کوتاه با گروه شیدا در مرکز هنری "چاووش" همکار بود. در هفده سالگی مقیم ایتالیا شد و سپس به نیت ادامه تحصیل راهی کانادا شد و در رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا فارغ‌التحصیل شد. کمانچه، ساز تخصصی کیهان کلهر است، وی در کنار کمانچه، تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان نیز می‌نوازد.

کلهر در زمینه آهنگسازی برای موسیقی متن فیلم هم فعالیت داشته است، او با هنرمندان مختلف از فرهنگ‌های دیگر همکاری‌هایی داشته است. همکاری هنری کلهر با "اردال ارزنجان از ترکیه"، "شجاعت حسین خان از هند"، "یویوما از چین"، "ژائو ژیپینگ"، "عالیم قاسمف از جمهوری آذربایجان"، "بروکلین رایدر از آمریکا"، "ارکستر فیلارمونیک نیویورک"، "کوارتت کرونوس"، و "گروه سازهای بادی هلند"، او را به هنرمندی بین‌المللی تبدیل کرده است. کلهر با هنرمندان ایرانی از جمله "محمدرضا شجریان"، "علی‌اکبر مرادی"، "شهرام ناظری"، "حسین علیزاده" و "گروه دستان" هم به اجرای موسیقی پرداخته است.

او با آلبوم‌های "بی تو بسر نمی‌شود"، "فریاد"، "باران" و "فراتر از نقشه جغرافیا" که در آن‌ها به‌عنوان آهنگ‌ساز و نوازنده نقش داشته نامزد جایزه گرمی شده است. در پنجاه و نهمین مراسم جایزه گرمی، کیهان کلهر به همراه "گروه جاده ابریشم" به رهبری "یویوما" توانستند با آلبوم "sing me home" موفق به کسب جایزه گرمی بهترین موسیقی جهانی شوند.

کلهر تنها موسیقی‌دان ایرانی است که چهار بار نامزد جایزه گرمی آمریکا شده‌است. "جوانی بدون جوانی" که در سال ۲۰۰۷ میلادی ساخته شد، فیلمی کاملاً شخصی از فیلمسازی است که در میانسالی قرار دارد و اتفاقاً تجربه دلنشینی را هم داشته است. او در این سال‌ها با تعدادی از نوازندگان همچون اردال ارزینکان و تومانی دایاباته هم‌نوازی داشته است. همچنین به عنوان نوازنده در "گروه راه ابریشم" که "یویوما ویولون‌سل‌نواز" چینی-آمریکایی به راه انداخته حضور دارد. این گروه در دوازده فوریه‌ی ۲۰۱۷ برنده‌ی جایزه‌ گرمی شد.

کیهان کلهر همراه با نوازنده باقلامای ترکیه، "اردال ارزنجان" کنسرت‌هایی را هم در مناطق مختلف جهان اجرا کرده و آلبومی نیز با این نوازنده ترک به نام "The Wind" در شرکت ECM ارائه کرده‌است. همچنین در ژانویه سال ۲۰۰۸ میلادی کنسرتی را به همراه "کوارت زهی بروکلین رایدر" در شهر نیویورک به روی صحنه برد که در آن قطعاتی از آلبوم "شهر خاموش" نواخته شد.


event_seat رویداد ها